Sınav Kaygısıyla Baş Etme

Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin sınavlara yüklediği anlam, sınavla ilgili kafada oluşturulan algı, sınav başarısına yüklenilen imaj sınav kaygısı oluşumu sırasında çok etkilidir. Sınav kaygısının belirtileri olarak huzursuzluk, endişe, başarısızlık korkusu, terleme, uyku düzeninde bozukluk örnek gösterilebilir.

Sınav kaygısı yaşayan öğrencinin başarısında gözle görülür düşüş gösterilir. Öğrencide ders çalışmayı erteleme, sınav hakkında konuşmayı reddetme eğilimi vardır. Mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülen sınav kaygısında sosyal çevrenin baskısı da çok önemlidir.

Sınav kaygısını yönetmek isteyen öğrenci, öncelikle inançlarını sorgulamalıdır. Nefes alma ve gevşeme egzersizleri, düşünceleri durdurma tekniği ve dikkati başka yöne çekme yöntemleri sınav kaygısını azaltmakta etkendir. Sınav sonrasında ise kendini ödüllendirme ve keyif veren etkinlikler gerçekleştirme yapılabilecek aktivitelerdir.

Ankara Psikolog olarak uzman psikologlar ve aile terapistlerinden oluşan kadromuzla sizlerin yanındayız. Sorunlarınıza çözüm bulabileceğiniz bir yer olduğumuz için mutluluk duyuyoruz. 2010 yılından bugüne faaliyet gösteren Ankara Psikolog Merkezimizde çocuk, ergen, yetişkinlere psikolojik danışmanlık, aile Danışmanlığı, çift ve aile terapisi hizmetleri verilmektedir.


  • TELEFONLA ARA
    HARİTADA BULUN