Psikolog Neden Gereklidir?

Psikolog insanlar arasında deli doktoru olarak nitelendirilen bir kişidir. Fakat bilinen en büyük yanılgı bu kişinin deliler için olduğu fikridir. Çünkü psikolog akıl sağlığı yerinde bireylerin rahatlamak ve yaşam kalitelerini arttırmak için gittikleri bir kişidir. Psikolog her bireyin dönem dönem ihtiyaç duyabileceği bir kişidir.

Ankara Psikologa neden gideriz kısmına gelirsek,

Psikologlar çeşitli branşlarda uzmanlaşmışlardır. Örneğin; ergenler için, evlilik öncesi, evlilik sırası, aile içi şiddet, ikili ilişkileriniz, bağımlılık gibi.

Psikologlara kendinizi daha iyi tanımak, yaşadığınız sorunların üstesinden gelmek, duygularınızı kontrol etmek, daha düzgün ilişkiler kurabilmek, ergenliği daha az sorunla atlatmak, sınav kaygılarınızın ortadan kalkmasını sağlamak, korkularınızın geçmesi için tercih edilebilir.

Gün içerisinde bir sorun yaşadığınızda sizi dinleyebilecek birine ihtiyaç duymaktasınız. Bu kişi genelde bir arkadaşınız, akrabanız olmaktadır. Fakat gerekli eğitimleri almadıkları için empati yapamazlar ve size sadece kendi doğruları çerçevesinde akıl verirler. Bir psikologa gittiğinizde ise; öncelikli olarak sizi en kısa sürede tanır ve sizin doğrularınız çevresinde size sorunlarınızla ilgili olarak en hızlı çözümü bularak sorunlarınızı çözmektedirler.

Psikologları bir nevi sırdaş olarak da görebilirsiniz. Çünkü bir arkadaşınıza bir şeyi anlattığınızda hem size gereken yardımı sunamadığı gibi hem de anlattıklarınızı başkasına anlatma ihtimali olabilmektedir. Ancak psikologlar hiçbir şekilde konuştuklarınızı bir başka kişi veya kurumla paylaşmaz. Konuştuklarınız sadece ikiniz arasında kalmaktadır. Eğer ailevi bir sorun yaşanmıyorsa sadece ikiniz görüşürsünüz. Ailevi bir sorun varsa da ev içerisinde yaşayanlarla birlikte grup terapileri de yapılmaktadır. Bunun sonunda kişiler birbirlerini daha doğru anlar ve empati yapabilirler.

Günümüz koşullarında her bireyin kolaylıkla gidebileceği bir psikolog olmalıdır. Yaşadıkları aksaklıklar için akıl danışabileceği birinin varlığı her bireye güç vermektedir. Kendilerini tek hissetmemektedirler.

Psikologlar her hangi bir taraf tutmaz, hayatınızda tarafsızdır. Eşinizle yaşadığınız sorunlar için iki tarafı doğru dinleyerek en doğru çözümü üretebilir. Sizleri yargılamaz. Haklı haksız tayin etmez. Sadece nasıl davranılırsa doğru olur. Bunu sizlere göstererek daha sağlıklı bir hayat geçirmenizi sağlar. Bu yüzden hayatınızın her alanı için uzman bir psikologa ihtiyacınız vardır.


  • TELEFONLA ARA
    HARİTADA BULUN