Kişilik Bozuklukları

Kişilik, bizi diğer insanlardan ayıran belli başlı tutum, davranış, düşünüş ve duygusal özelliklerimizdir. Kişisel özelliklerimizin oluşumunda kalıtsal ve doğuştan gelen bazı yatkınlıklar ve çevreyle etkileşim birlikte rol oynar. Hepimiz insan olarak çevremizle etkileşim içinde oluruz ve genel anlamada hepimiz çevreye uyum sağlama eğiliminde oluruz. Karşılaştığımız durumlarda, içgüdüsel olarak kendimizi koruma eğiliminde fakat kendi yararımıza hareket ederken aynı zamanda çevreyle ters düşmemeye çalışırız.

Fakat zaman içinde bazı çevresel faktörler ve doğuştan gelen yatkınlarımız ve kişisel bozukluklarımız, çevreyle olan sosyal etkileşimdeki uyumu bozarak problem haline gelebilir. Çevreyle olan uyumun bozulması, toplumun beklediği belli başlı normlara uygun hareket edememe, kişinin kendiyle ve çevresiyle iç savaş yaşamasına sebep olan bozukluklar kişilik bozuklukları olarak değerlendirilir.

Kişilik bozuklukları, kişinin çevreye uyum sağlamasını engellerken, çevrenin kişiye uyum sağlaması gibi beklentiler oluşturur. Paranoid kişilik bozuklukları, Şizoid kişilik bozuklukları, Obsesif Kompulsif kişilik bozuklukları, Narsistik kişilik bozuklukları gibi birçok farklı kişilik bozuklukları vardır.

Her bireyin kendine özgü kişilik özellikleri vardır ve kişilik bozuklukları kendine özgü değerlendirilmelidir ve kişilik uzun bir zaman diliminde meydana geldiği için birey kendini bildi bileli olduğu kişiden rahatsızlık duymaz. Kişilik bozuklukları olan birey rahatsızlıklarının farkında olmadığı için tedaviye de sıcak bakmazlar.

Kişilik bozuklukları tedavisinde bazı hastalara ilaç tedavisi yeterli gelirken, bazı kişilik bozuklukları için psikoterapi, psikanaliz, grup terapisi gibi destekleyici tedavilere ihtiyaç duyulur.

Kişilik bozukluklarıyla ilgili detaylı bilgi için Ankara Psikolog ekibine ulaşabilirsiniz.


  • TELEFONLA ARA
    HARİTADA BULUN